34:6 – на користь створення об’єднаних територіальних громад

Вже два роки минуло від початку реформи децентралізації, та попри це у багатьох сільських голів досі більше запитань, ніж відповідей, зокрема щодо процесу об’єднання у територіальні громади. Саме це й спонукало народного депутата Павла Різаненка звернутися до Програми USAID Рада з проханням допомогти провести відповідний форум в рамках ініціативи «модельний округ».

«На цей форум були запрошені сільські голови, депутати місцевих рад, працівники органів місцевого самоврядування – ті люди, яким, власне, реалізовувати реформу децентралізації, які є «тяговою силою», лідерами у цьому процесі. Метою ж форуму було створити умови для повноцінного обговорення. Щоб вони могли відкрито спочатку між собою обговорити, що їх турбує, які можуть виникнути проблеми, у яких ситуаціях громади не спроможні і т.д. Щоб вони систематизували свої запитання спочатку між собою. А потім могли отримати відповіді у спілкуванні з експертами, працівниками виконавчих органів державної влади, з головами вже існуючих об’єднаних територіальних громад. Це спочатку обмін очікуваннями, а потім – обмін знаннями та досвідом», – зазначив в коментарі телеканалу «Рада» на початку форуму ініціатор заходу Павло Різаненко.

Сам захід умовно можна поділити на три частини: розпочався форум з практичного завдання у групах, щоб побачити, як присутні розуміють суть децентралізації, які недоліки-переваги вбачають.
Друга частина – панельна дискусія – також відбулася у два етапи: 1) обговорення питань кадрової політики новостворених ОТГ, наповнення бюджетів з Миколою Рубчаком (начальник відділу з питань адміністративно-територіального устрою Мінрегіонбуду), Валентиною Рудьковською (заступник керівника управління по зв’язках з місцевими органами влади і ОМС Апарату ВРУ), Дмитром Ликовим (в.о. директора департаменту містобудування та архітектури КОДА) та ін.
2) спілкування з представниками Волинської області, де процес об’єднання в громади вже завершений. Своїм досвідом поділилися В’ячеслав Католік (голова Зимнівської ОТГ), Валентина Степюк (виконавчий директор ГО «Асоціація місцевого самоврядування Прибужжя»), а також помічниця народного депутата Ігоря Гузя (від Волині) Оксана Киричук. Крім того, у панельній дискусії взяв участь директор Київського Центру розвитку місцевого самоврядування (Програма ЄС «U-LEAD з Європою) Олег Любімов.
Чимало часу приділили саме питанню «добровільності об’єднань» і формуванню громад за перспективним планом. Загалом обговорення відбувалися досить жваво і тривали навіть у перервах. Експертна група охоче відповідала на питання сільських голів і акцентувала на можливості й надалі звертатися до них за «консультаціями».

Третя частина – «оксфордські дебати». Модератори сформували з учасників форуму дві команди – «пропозиція» та «опозиція», – яким було запропоновано або відстояти, або заперечити тезу: «Добровільне об’єднання – запорука розвитку територіальних громад в Україні». Решта присутніх мали право на коментарі та запитання до членів команд. По закінченню дебатів учасники заходу мали визначитися, чию сторону вони підтримають. Рахунок вразив навіть модераторів заходу: на бік «добровільного об’єднання» перейшло 34 людини проти шести.

Заключне слово:
Голова с.Красилівка Броварського району Раїса Нагібіна: «Це повчальний досвід. Багато чого нового було почуто. Ми проводимо громадські слухання у себе в селі, але такої інформації, яку я сьогодні почула, немає. І досвіду, як працюють вже об’єднані ОТГ, у нас теж нема. Ми сьогодні стоїмо на роздоріжжі. Я думаю, що в майбутньому треба просто запрошувати фахівців до нас в село або на рівні райдержадміністрації, щоб ми це чули, бачили і доносили до свого населення».
Голова м.Березань Володимир Тимченко: «Я звертаюся до барашивчан – на майбутнє запрошую усіх до об’єднання. В об’єднанні дійсно є перспектива. Ваші односельчани будуть розуміти одне – що ви робите краще. Ви увійдете в історію. Хто, як не ви?».
Голова с.Волошинівка Баришівського району Лариса Макаренко: «Ми сьогодні почули те, що давно хотіли почути. Що хочеться усім побачити? «Продукт» від об’єднання територіальних громад. Кожна громада побачила для себе плюси. Побажаю усім нам мудрості, тому що від нас з вами залежить успіх наших громад».
Модератор від Програми USAID Рада Олена Доля: «Не бійтесь брати відповідальність на себе. Вірте у ту справу, яку ви робите. Взаємодійте один з одним».
Народний депутат від 97-го виборчого округу Павло Різаненко: «Нам усім хочеться вірити, що десь там є вища влада, а над тією владою – ще влада, які про все турбуються і у яких все чітко в піраміду вибудовано, на кожне питання є відповідь, тобто «ідеально структурований світ». Але життя в реальності таке, що подібної пірамідки не існує. (…) Тому у нас є вибір: або сидіти далі і сподіватись, що хтось «зверху» про нас потурбується, а цього не станеться, або сказати: «дайте нам повноваження, поділіться з нами ресурсами і ми самі візьмемо відповідальність за себе і за свої громади». Все зводиться до такої позиції. Тільки ваша ініціатива, помножена на довіру людей, можуть призвести до результату. Все у ваших руках».

Ви можете залишити коментар або надіслати trackback з Вашого сайту.

Залиште коментар