Павло Різаненко: Суддям доведеться звикати до камер

Верховна Рада може прийняти законопроект №3874 щодо забезпечення гласності та відкритості судового процесу. Законодавчою ініціативою пропонується закріпити право кожної особи, присутньої в залі судового засідання (журналістів, активістів, звичайних громадян), вільно здійснювати фото-, відеозйомку та стрім-трансляцію судового процесу.
Про це повідомів народний депутат України Павло Різаненко, який є одним з ініціаторів законопроекту.
12 лютого 2015 року ВРУ ухвалила Закон України «Про забезпечення права на справедливий суд». Серед іншого зазначеним законом було внесено зміни до статті 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в частині забезпечення гласності та відкритості судового процесу. Згідно зазначених змін за учасниками судового процесу, особами, присутніми у залі, представниками ЗМІ закріплювалося право проводити фотозйомку, відео- та аудіозапис у залі судового засідання без отримання окремого дозволу суду. Наслідком реалізації зазначених правил мало стати підвищення рівня суспільної довіри до суду, який станом на сьогодні залишається вкрай низьким.
Але, як зазначив Павло Різаненко, нові правила закріплені в ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суперечать чинним процесуальним кодексам, які дозволяють проводити фото- та відеозйомку виключно на підставі ухвали суду і за наявності згоди на це усіх осіб, які беруть участь у справі.
«Враховуючи, що саме кодексами мають керуватись судді в процесі, вони й досі продовжують застосовувати процедуру погодження фото-, відеофіксації засідання. За таких обставин норма, яка закріплює право на вільне проведення фото-, відеозйомки судового процесу залишається «мертвою», адже отримати згоду усіх учасників судового процесу на практиці часто майже неможливо. Судді прикриваються нормами кодексів від публічності процесів», – коментує необхідність прийняття законодавчої ініціативи нардеп.
За словами Різаненка, саме заради усунення такої суперечності та реалізації права на справедливий суд у парламенті зареєстровано законопроект №3874 щодо забезпечення гласності та відкритості судового процесу.
«Законодавчою ініціативою пропонується саме в кодексах закріпити право кожної особи, присутньої в залі судового засідання (журналістів, активістів, звичайних громадян), вільно здійснювати фото-, відеозйомку та стрім-трансляцію судового процесу БЕЗ ОТРИМАННЯ ПОПЕРЕДНЬОЇ ЗГОДИ від суду та усіх учасників судового процесу», – пояснює парламентарій.
«У разі прийняття законопроекту №3874 українці нарешті матимуть змогу побачити «обличчя Феміди» не тільки, коли учасники процесу та суддя не заперечують проти цього, а й в ситуаціях, коли вони взагалі не бажали б, щоб про їхні дії та вчинки знали. Наявність відеодоказів також спрощує притягнення суддів до відповідальності за неправомірні дії. Більша прозорість має трансформуватись у відповідальність», – резюмував Павло Різаненко.

Ви можете залишити коментар або надіслати trackback з Вашого сайту.

Залиште коментар