Верховна Рада прийняла за основу у першому читанні законопроект щодо сприяння залученню іноземних інвестицій

Верховна Рада прийняла за основу у першому читанні законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій» #6141 за авторства депутатів Павла Різаненка, Михайла Довбенка та Максима Полякова.

Павло Різаненко розповів, що відповідно до чинного законодавства України іноземним інвесторам для купівлі цінних паперів українських емітентів необхідно відкривати прямі рахунки в цінних паперах в українських депозитарних установах, що є стримуючим фактором при здійсненні інвестицій іноземними інвесторами через відсутність довіри до українських депозитарних установ. «Адже на сьогодні процедура відкриття рахунку потребує значної кількості документів, є витратною та досить довготривалою для іноземного інвестора», – розповів він.

Законопроектом пропонується запровадити інститут фінансового іноземного посередника – номінального утримувача цінних паперів іноземних інвесторів, що значно спростить процедуру іноземного інвестування в цінні папери українських емітентів, забезпечить захист інвестицій, та є одним із важливих кроків до підвищення довіри іноземних інвесторів до депозитарної системи України.

Відповідно пропонується запровадити належний правовий режим обліку прав власності іноземних клієнтів глобальних зберігачів або інших фінансових посередників на цінні папери у депозитарній системі України.

Також передбачається, що іноземні фінансові установи, які відповідають перерахованим у проекті критеріям та є по суті іноземними депозитарними установами за законодавством держави їх реєстрації, будуть визначатись номінальними утримувачами, що надасть право українським депозитарним установам відкривати для них рахунки в цінних паперах номінального утримувача. На зазначених рахунках українська депозитарна установа, відповідно до положень проекту, вестиме облік цінних паперів та прав на цінні папери, власниками яких є клієнти номінального утримувача. Проектом внормовуються засади функціонування та обслуговування названих рахунків, повʼязаних із цим обмеження та вимоги, зокрема, щодо розкриття інформації про кінцевих власників 10 і більше % акцій, а також відповідальність у разі не виконання вказаного обов’язку, а також внормовано питання державного регулювання і контролю тощо.

Крім того, зазначив нардеп Різаненко, законопроект передбачає обмеження кола іноземних фінансових установ, що можуть відкрити рахунок в цінних паперах номінального утримувача для обліку прав на цінні папери своїх клієнтів, а саме – така фінансова установа повинна бути зареєстрована в державі, що є членом ЄС та/або членом FATF або MONEYVAL, і відповідати додатковим вимогам, встановленим НКЦПФР з урахуванням кращого міжнародного досвіду.

«Така практика фінансового посередника визнана в багатьох країнах світу, і її запровадження сприятиме включенню України до переліку держав, на території якої відповідні інституції надають послуги із зберігання активів клієнтів. Відповідно, більше іноземних інвесторів матимуть можливість придбати цінні папери українських емітентів через надійний та зрозумілий для них інститут фінансового іноземного посередника – номінального утримувача», – додав парламентар.

Нардеп Різаненко наголосив на важливості наближення регулювання депозитарної системи України до міжнародних стандартів та підвищення до неї довіри іноземних інвесторів.

Ви можете залишити коментар або надіслати trackback з Вашого сайту.

Залиште коментар

Підпишіться на RSS Новини у Твітері Сторінка на Facrbook